גמ"ח חסד בלוד

ליווי כלכלי

הלויווי הכלכלי של הגמ"ח כולל את קבלת הפונים בקבלת קהל, ומנעד רחב של אפשרויות סיוע המותאמות להם לפי צרכיהם.

קבלת קהל

המפגש הראשון של כל פונה עם הגמ"ח. זהו המקום אליו יחזור כל פונה כשמתעורר צורך חדש והמקום בו מבררים יחד עם הפונה את הצורך ואת המענה המתאים ביותר. אם יש צורך גם בונים תהליך ארוך טווח. 

אחת לשבוע מקבלים מתנדבי הגמ"ח פונים חדשים וותיקים המבקשים לקבל סיוע מהגמ"ח. אנשי קבלת הקהל אחראים על קבלת פונים חדשים וליווי הפונים לאורך זמן, תוך הפנייה לערוצי הסיוע השונים של הגמ"ח ומתן סיוע כלכלי חד פעמי או תקופתי לצרכים שונים, כגון: סלי מזון, חשבונות, תרופות והוצאות שונות שמכבידות על הפונים. דגש מיוחד ניתן לילדי הפונים והם מקבלים מהגמ"ח עזרה ב: חוגים, קייטנות, איבחונים, חונכויות, שיעורים פרטיים, ספרי לימוד ועוד.

עבור כל פונה נפתח טופס ממוחשב, ואנשי הגמ"ח עוברים איתו על כל הפרטים הרלוונטיים למצבו הכלכלי והתעסוקתי. על פי פרטים אלו והמסמכים שהוא מביא מנסים לגבש תמונה על המצב הכלכלי ולהחליט על הסיוע המתאים ביותר עבורו.

לעיתים הסיוע מלווה גם בעידוד יציאה לעבודה, עזרה בהתנהלות כלכלית טובה יותר ומיצוי זכויות על מנת להגיע להתייצבות כלכלית. למשפחות מסוימות מגבשים תוכנית ארוכת טווח לשיקום המצב הכלכלי.

מדי שבוע מגיעים פונים רבים וגם מספר פונים חדשים. כ- 200 פניות מטופלות מדי חודש.

קבלת הקהל מתקיימת מדי יום שלישי ב-19:00 בחדרי הגמ"ח שבבית המדרש ברחוב הכלנית 2.

מלגות חודשיות

הסיוע הנרחב ביותר שהגמ"ח נותן למשפחות שנמצאו מתאימות לכך, הינו מלגה חודשית בסדר גודל של 1000 ₪ בחודש הניתנת בתלושי קניה. תמיכה זו ניתנת למשך שנה. הגמ"ח שם דגש על מציאת משפחות שסיוע זה יעזור להן לעלות על דרך חדשה. ברוב המקרים המלגות מותנות בהתנדבות המשפחה לטובת הגמ"ח, במטרה להפוך אותם לחלק ממעגל הנותנים. דבר זה נותן ערך מוסף לסיוע זה, ועוזר הן לגמ"ח והן למשפחה.

המלגות מחולקות כל שנה לכ- 15 משפחות. 

חלוקת המלגות הינה מפעל משותף לגמ"ח ולעמותת "איתכם מכל הלב".

סלי מזון

בתדירות של אחת לשבוע, אחת לחודש, או לקראת החגים, יוצאים מתנדבי הגמ"ח, הנמנים ברובם על חברי הגרעין התורני בלוד, לחלוקת חבילות מזון.

המשפחות המקבלות את חבילות המזון הקבועות עברו את תהליך קבלת הקהל ונמצאו מתאימות לסיוע מסוג זה. הסיוע ניתן לתקופה של שנה ומוארך עפ"י הצורך.

לגמ"ח שלוש מסגרות של חלוקת מזון:

  • בית האוצ"ר – חלוקה שבועית בימי שישי
    ל"בית האוצר" מגיעות כ-50 משפחות לנקודת חלוקה ברמת אשכול ביום שישי. הן מקבלות חבילה לשבת שהוכנה מראש על ידי צוות מתנדבים. "מנה שבועית" כוללת: חלה ,עוף, תפו"א ואורז או שתיה. חלק מהמזון מבשלות כ-20 משפחות בתורנות, והשאר נקנה מכספי הגמ"ח.
  • חלוקה חודשית
    חלוקת החבילות החודשית מתבצעת בכל תחילת חודש ע"י קבוצה של כ- 50 מתנדבים מהגרעין התורני ומהעיר. המחלקים, יחידים או בזוגות, מקבלים 3-4 משפחות קבועות להם מחלקים לאורך תקופת הזכאות שלהם. החבילה החודשית כוללת קרטון עם מצרכים יבשים: פסטה, אורז, שמן, שימורים וכו' וכן אבקת כביסה, עופות וטיטולים למשפחות עם תינוקות. אריזת החבילות מתבצעת על ידי בני הנוער.
  • חבילות לחגים
    שלוש פעמים בשנה, לפני ר"ה, לפני פסח ובשני ימי הפורים (לקיום מצוות מתנות לאביונים) מחולקים כ- 100 חבילות נוספות למשפחות שהגמ"ח מלווה ואינן מקבלות חבילה חודשית. בחלוקות אלו משתתפים מתנדבים מהעיר וקבוצות מתנדבים מחברות מסחריות ,שעוזרים הן בתרומות והן בהעברת החבילות למשפחות.
דילוג לתוכן