Skip to main content

סיירת השיטור העירונית יצאה לדרך

עם תחילת פעילותה של סיירת האופניים העירונית בהובלת אנשי הגרעין ובפיקודו של חבר הגרעין יהודה אלימלך, נפגשנו עימו לשיחה ולסקירתה של פעילות היחידה המשטרתית החדשה שפועלת בעיר

אסף גולן

בחודש האחרון, ואחרי תקופה ארוכה של תכנונים, החלה לפעול בעיר סיירת אופניים משטרתית בהובלת יהודה אלימלך (סרן במיל') ורפי ורד חברי הגרעין התורני עם תחילת הסיורים בעיר נפגשנו עם יהודה לשיחה על מהות היחידה תפקידיה ועל החוויות הכרוכות בסוג פעילות מיוחד שכזה. כשהוא סוקר את היחידה מציין יהודה כי "סיירות אופניים קיימות שנים רבות בערים שונות בישראל. הייחודיות שלנו בלוד נובעת מהעובדה שבעבר ניסו כבר כמה פעמים להקים סיירת עירונית כזו אולם לא היתה הענות מצד התושבים ולכן העניין לא יצא לפועל. הפעם לאור מצב הביטחון האישי בעיר וכן גם התחושה שכולנו חייבים לפעול לעשות משהו  לשיפור המצב עלה הרעיון של סיירת אופניים עוד פעם ויצא לדרך". יהודה מספר כי היוזמים המרכזיים של הרעיון היו ראש הוועדה הקרואה היוצא תא"ל אילן הררי (שאף מתכנן להמשיך להתנדב בסיירת גם השנה) ומנכ"ל הגרעין שילה אדלר. "אילן הררי ושילה אדלר הם שדחפו הפעם בעוצמה את הרעיון וכך הוא יצא לפועל, הם בחנו את הצורך בסיור מקדים שערכו, כאשר במהלך הסיור ההוא למשל ניסו מספר נערים לחטוף מהם את אופניהם ואחר כך הם גם זרקו עליהם אבנים כל זאת בגן גנדי הצמוד לתחנת המשטרה העירונית".DSCF3136.JPG

מה היתרונות של סיירת כזו?

תראה באופן בסיסי האופניים מאפשרים לנו, מעבר ליכולת האכיפה המשטרתית, מגע בלתי אמצעי עם הרחוב הרבה יותר מהמגע שיש לשוטרים בניידת. צוות הסיור שלנו מהווה נוכחות שאינה מאיימת או מופרדת מהרחוב. צורת הסיור הזו גם מאפשרת ליצור שיח עם בני נוער וצעירים, ועוזרת לצמצם את המרחק בין השוטר לאזרח. באופן הזה גם המודעות לאחריות התושבים על ביטחונם ועל יכולתם לשנות את המצב בעיר עולה. זה מעבר לעובדה שרכיבת אופניים היא תחביב מרכזי אצלנו.

יהודה אלימלך, מפקד היחידה מציין כי סיירת האופניים שמוביל הגרעין היא כוח שיטור לכל דבר ועניין. "בניגוד לעבר שכל אחד יכול היה להתנדב למשמר האזרחי היום המשטרה לוקחת את העניין ברצינות רבה. למשל אנחנו עברנו הכנה רבה אל התפקיד. ההכנה כללה סדרת הרצאות של 10 פגישות במגוון נושאים החל מרישום דוחות ורקע על המשטרה וכלה בחבלה, סיור ותנועה, כשבסוף ההכשרה ערכו מטווחים (m-16 ואקדח) ומבחן עיוני. בנוסף לכך בסוף ההכשרה שלנו קיבלנו ממש סמכויות שיטוריות. באופן כללי  סמכויות המתנדב הן של שוטר, לכל דבר ועניין. כחלק מכך, הסיור יוצא עם אפודי משטרה ייעודיים לרכיבת אופניים ולזיהוי היחידה" אומר יהודה.

איך התושבים מגיבים לסיור המשטרתי החדש הזה?

אני מוכרח לציין כי הופתענו לטובה מהתגובות שעלו מן הרחוב. ראשית, לא היה אדם אחד שהתעלם מהנוכחות המשטרתית על האופניים. שנית, תושבי העיר שמחו לראות את הנוכחות המשטרתית במקומות בהם הם לא רגילים לראות אותה. מבחינה זו סיור האופניים מושך התעניינות עצומה בקרב התושבים. אנו מקפידים ליזום שיחות ולדבר עם האנשים ולא אחת ניתן לראות ממש את הניצוץ בעיני התושבים שהנה משהו מיוחד קורה בלוד. גם בני הנוער בעיר שאנחנו מדברים איתם בסיורים שמחים על העובדה שאנחנו מדברים איתם בגובה העיניים. ככה אגב מרגישים גם תושבי העיר הערביים שפוגשים את הסיור גם הם שמחים לראות אותנו.DSCF3204.JPG

יהודה מספר כי כל סיור מתחיל בתדרוך של קצין משטרה שמכוון את יחידת הסיור לאזורים שבהם המשטרה רוצה להראות באותו ערב נוכחות גבוהה יותר. "כל סיור מתחיל בתדריך של הקצין-תורן במשטרה. בתדריך אנו מקבלים סקירה קצרה של האירועים האחרונים אם היו ושל מקומות מועדפים לסיור ומזה גוזרים את תוואי הסיור. מעבר לזה אנו רוכבים באופן חופשי בכל העיר, תוך התמקדות באזורים בהם מסתובבים בני נוער. הסיור מתמקד בעיקר בשבילים קטנים, בגנים ציבוריים ובכניסה לתוך השכונות".

מה מבחינתך הנקודה המשמעותית ביותר בסיירת האופניים המשטרתית שהקמתם?

המטרה המרכזית שלנו היא לסייע למשטרה העירונית וכן גם לתת תחושת בטחון גדולה יותר. מבחינתנו כל עבריין שרואה את הסיור, את ההתרעה ואת הזמינות שלנו וחושב פעמיים – זו הצלחה.

יהודה מציין כי מבחינתו היחידה נמצאת בחיתוליה וכי הוא רוצה להגדיל אותה מ11 מתנדבים ל50 מתנדבים. "היעד שלנו להקים יחידה עם 50 מתנדבים במהלך השנה הקרובה מהגרעין מחוצה לו דתיים יותר ודתיים פחות. אנו מתכוונים לפרסם את הסיירת בעיתונות המקומית ולקרוא לכל מי שמוכן להיות חלק מהמאמץ הזה. אנחנו חושבים שדווקא בלוד אנו יכולים להיות יחידה רצינית עם פעילות סדירה וציוד מתאים לפעילויות שונות" הוא אומר ומוסיף כי מבחינתו הצלחת היחידה תחשב "אם רמת העבריינות (האלימה ובעיקר הפשוטה והמציקה) תרד בצורה חדה כך שכל תושב ירגיש בשינוי ויקבל תחושת בטחון טובה יותר".

את השמועות שרחשו בשבועות האחרונים באשר לכך שאנשי סיירת האפניים היו שותפים לחיסולו של בן לאדן בפקיסטן יהודה מכחיש "האמת שהייתי בדרך לשם, אבל בפקיסטן עליתי על קיפוד והתפנצ'רו לי האפניים".

ולסיום יש לך מסר להעביר לאנשי הגרעין?

כן בהחלט בואו לסיירת!

 

DSCF3183.JPG

"כן רפי, כולנו נחכה לך??" (יהודה, המפקד הנערץ)

הערת קטנה מהכותב לסיום. בעקבות ניסיון העבר אני מבקש מאד שלכל מי שיש הערות/הארות/תיקוני שגיאות/נוסח ותגובות שישלח לי ישיר למייל assafgolan3948@gmail.com אני מבטיח להתייחס לכל אמירה והערה. ולמי שמאד בוער אפשר גם להתקשר אלי 0504093443 כל טוב אסף גולן