Skip to main content

סוכות בגרעין התורני בלוד - אלישיב

חג הסוכות לווה בפעילות רבה בגרעין התורני ובסביבתו, החל מההכנות לחג וכלה ביום שמחת תורה.

הפעילות החלה בימים שבין יום הכיפורים לסוכות, בפעילות חווייתית לילדי העיר אשר התקיימה במתנ"ס 'דנוור' בשיתוף עם גרעין 'אורי' של בנות השירות הלאומי ומדרשת זהות. הילדים הרבים שהגיעו מכל רחבי העיר, השתתפו בפעילויות שונות בנושאי החג, ובסיומן היה מופע ג'אגלינג ולהטוטי אש אשר ריתק את הקהל.

בחול המועד הוקמה סוכה גדולה, תרומת סוכות נחלים, ברחבת המתנ"ס. בסוכה זו ביקרו במהלך חול המועד רבים מילדי העיר אשר זכו להפעלות שונות בענייני החג, כדוגמת הכנת קישוטים, משחקים ושעת סיפור.

באחד מערבי חול המועד, התקיימה שמחת בית השואבה המסורתית בסוכתו של הרב ישראל סמט, רב הגרעין, אשר כללה ניגונים בליוויו המוזיקלי של בני וילנר ולימוד בהנחייתו של הרב.

הושענא רבה

לקראת סיומו של החג, בליל הושענא רבה, נערך ערב לימוד בישיבה התיכונית 'אלישיב'. קיומו של ערב זה התאפשר הודות לשיתוף הפעולה בין הגרעין התורני, הישיבה התיכונית, האולפנא ותנועות הנוער בעיר. הערב כלל פעילות חווייתית ולימודית לכל הגילאים: לילדי בית הספר היסודי הועברה פעילות ע"י מדריכי תנועות הנוער וחברי הגרעין התורני. במקביל, העבירו רבני הישיבה התיכונית וצוות האולפנא פעילות מרתקת לנוער, ובבית המדרש התקיים לימוד למבוגרים, במסגרתו העבירו שיעורים הרב ישראל סמט, רב הגרעין וראש בית המדרש אשכולות, הרב יצחק לוי, ר"מ בישיבת גוש עציון, והרב מנחם מקובר, מחבר ספרי אוצר הבית ומנכ"ל מכון המקדש לשעבר. במהלך הערב הייתה נוכחות מרשימה של אנשים, נשים וטף, שנהנו מן הפעילות עד השעות הקטנות של הלילה. כמו כן, בתחילתו של הערב, כיבד אותנו בנוכחותו ראש העיר, מר מאיר ניצן, אשר בירך את המשתתפים.

להלן מצגת של תמונות מערב הלימוד (ניתן לראותה רק בצפייה בכתבה באתר) :

 

לערב הלימוד המרכזי קדם ביקור של ראש העיר בסוכתו של רב הגרעין. בביקור לקחו חלק ראש העיר, מר מאיר ניצן ורעייתו, מנכ"ל העירייה, עו"ד יאיר רביבו, וכן מנכ"ל הגרעין, שילה אדלר, חברי הוועד המנהל, הרב עוזיאל חובב, ראש המכינה הקדם צבאית 'מעוז', וחבר הגרעין ומנהלה,   אהרון אטיאס. במהלך הביקור אמר ראש העיר כי בכוונתו לחולל בעיר לוד מפנה משמעותי. "אשקיע בפיתוח העיר ובבנייה בה, אסדר את הכבישים בעיר ואפתור את בעיות התחבורה הקיימות בה." ראש העיר גם דיבר על כוונתו לשדרג את החינוך בעיר לוד, כשאת השדרוג של החינוך הממלכתי דתי הבטיח לבצע תוך שיתוף פעולה עם הגרעין התורני. רב הגרעין, הרב ישראל סמט, הודה לראש העיר בשם חברי הגרעין, והבטיח לו כי הגרעין התורני כולו מאוחד בשאיפה לקדם את לוד, וזאת מתוך הרגשת שייכות וחיבור לכלל תושבי העיר על גוניהם השונים.

שמחת תורה

סיומו של חג הסוכות, יום שמחת תורה, היה מורגש ביותר השנה ברחבי העיר. חברי הגרעין, הפרושים במספר שכונות בעיר, יצאו לשמוח בשמחתה של תורה ברחבי העיר. בשמחה השתתפו מלבד חברי הגרעין גם תנועות הנוער, של"פים, תלמידי המכינה הקדם צבאית מעוז בראשות הרב עוזיאל חובב ורבניה. רבים מתושבי העיר הצטרפו גם הם לחוגגים ושמחו בשמחתה של תורה וחיזקו את ידי חברי הגרעין.

השמחה התקיימה לא רק במרכז העיר אלא גם בשכונות אשר בהן הנוכחות היהודית קטנה בדרך כלל, כדוגמת שכונת רמת אשכול ואזור התחנה המרכזית.

ראש המכינה, הרב עוזיאל חובב, סיפר כי ההקפות בשכונה המעורבת רמת אשכול חיזקו מאוד את תושביה היהודים של השכונה. לדבריו, "כבר בערב נצבעה במשך קרוב לשעה רחבת התחנה המרכזית בבגדי לבן ובעשרות ספרי תורה, לקול שירה חזקה ומעגלים גדולים. לאחר מכן נסגר גם רחוב הרצוג המוביל לכיוון השוק. מעבר לכך, גם למחרת לא היה יהודי בשכונה שלא הגיע לרקוד עם תלמידי המכינה."

צמיחת הגרעין והמוסדות התורניים בעיר לוד

אחד הדברים המשמעותיים שניכרו השנה לעיני כול בפעילות הדתית בעיר לוד הוא עליית כוחו של הגרעין התורני 'אלישיב' והגברת פעילותה של המכינה הקדם צבאית 'מעוז' שפועלת ברמת אשכול.

בנוגע למכינה אומר הרב עוזיאל חובב כי בשמחת תורה נכחו במכינה כ-100 איש מכל המחזורים שלה. "שמנו השנה דגש על החדרת עוז התורה לשכונת רמת אשכול. בימים אלה שעם ישראל חושש מה יהיה בעקבות העסקה, אמרה המכינה כי נגיל ונשיש בזאת התורה כי היא ורק היא לנו עוז ואורה. ממנה הכוח הגבורה והאור. המכינה תמשיך בעוז להגדיל את האור הזה במהלך כל השנה."

ד"ר צור שפיר, יו"ר הוועד המנהל של הגרעין התורני, מציין גם הוא כי "הגרעין קלט בקיץ 40 משפחות ואנחנו כבר מתקרבים ל-300 משפחות שחברות בגרעין ופועלות יחד איתנו להעצמת והפרחת העיר לוד. זאת בנוסף לפעילות הקיימת של הגרעין בעיר, הכוללת רשת מעונות ענפה, 13 גנים עירוניים ואינטגרטיביים, שני בתי ספר יסודיים, ישיבה תיכונית ובתוכה כולל, אולפנת צביה ומתנ"ס עירוני המנוהל ע"י הגרעין."

בסיכום דבריו, אומר ד"ר שפיר כי "לפנינו עוד חורף ארוך של פעילות עירונית וכן גם של קליטת מאות משפחות נוספות. הגרעין התורני כולו יחד עם תושבי העיר לוד, מלא באופטימיות וברצון להצעיד את כלל התושבים קדימה עד להבאת העיר לתפיסת המקום הראוי לה באזור עמק לוד ובמדינת ישראל כולה."