Skip to main content

החמ"ד מגיע לעיר לוד

בשבוע הבא ביום שלישי יערוך מינהל החמ"ד במשרד החינוך בראשות הרב ד"ר אברהם ליפשיץ יום אירועים מקיף ויוצא דופן בגודלו בעיר לוד * לקראת האירוע אומר ראש המינהל הרב ד"ר אברהם ליפשיץ כי "אנחנו כחמ"ד רואים את הסיוע לעיר לוד כאחת הפעילויות החינוכיות המרכזיות שלנו" * היום יוקדש ליצירה יהודית וישתתפו בו בין השר הזמרים שלמה גרוניך, אהרון רזאל ואריאל זילבר * בנוסף יופיעו בעיר להקות תיאטרון ומוזיקה שיכבשו את העיר ליום אחד

לראשונה יתקיים בשבוע הבא ביום שלישי ה29.3 בעיר לוד יום החמ"ד הארצי ליצירה יהודית. ראש העיר לוד ועובדי מחלקת החינוך העירונית הצליחו להביא לעיר יחד עם הגרעין התורני והישיבה התיכונית "אלישיב" את האירוע שמשתתפים בו עשרות רבות של בתי ספר, ישיבות תיכוניות ואולפנות של החינוך הממלכתי דתי מכל רחבי הארץ.

לקראת יום החמ"ד אומר הרב אברהם ליפשיץ ראש המינהל לחינוך דתי במשרד החינוך כי "את יום החמ"ד בלוד אנו עושים במסגרת שבוע החמ"ד הארצי. בשבוע זה נעסוק בענייני חינוך מרכזיים כמו עשיית חסד, יצירה יהודית, פעילות חינוכית למען שחרור החייל גלעד שליט וכן נעניק את פרס החמ"ד. כחלק מהפעילות הזו ומתוך רצון שלנו לחזק את העיר לוד אנו נערוך יום מיוחד בעיר שיהיה בדגש של יצירה יהודית. נמלא את העיר במקהלות ובהופעות של אמנים וכן בהרצאות רבות הקשורות ליצירה יהודית". ראש מינהל החמ"ד מציין כי "שבוע החמ"ד נערך בפעם הראשונה ואני מקווה שזו תהיה מסורת שתמשך לאורך שנים. כחלק משהשבוע הראשוני הזה היה לנו ברור שנהיה בלוד כדי לחזק את העיר ואת הכוחות החיוביים שפועלים בה כמו הגרעין התורני".

אני מבין שכחלק משבוע החמ"ד אתם מציינים את החייל החטוף גלעד שליט. במה מדובר?

כמו שאנו דואגים לחיזוק העיר לוד שחשובה לכולנו, כך אנו רואים ערך בציון מצבו של החייל החטוף גלעד שליט. לכן חילקנו לכל בתי הספר של החמ"ד פרקי לימוד למען גלעד שליט. כך ביום אחד נסיים את כל התנ"ך והמשניות למענו אלפי פעמים. כל בית ספר שלנו למד למען גלעד שליט והתפלל לשחרורו המהיר ויחד כל החמ"ד ביום אחד יסיים למען גלעד את כל התורה. זהו ערך חינוכי ראוי מהמעלה הראשונה וכל החמ"ד התגייס אליו בשמחה.

מנכ"ל הגרעין התורני בעיר לוד, שילה אדלר, אומר לקראת יום החמ"ד שיערך בעיר כי זה היה טבעי שמינהל החמ"ד בראשות הרב ד"ר אברהם ליפשיץ יבחר בעיר לציין בה את יום היצירה היהודית. "העיר שלנו היא אחת הערים העתיקות ביותר בארץ ישראל. אף פעם לא פסק היישוב ממנה והיא היתה גם בעבר בתקופת המשנה מרכז חינוכי מרכזי בארץ ישראל לעם ישראל. מבחינה זו אנחנו כגרעין דתי, שפועל בעיר בשיתוף פעולה מלא עם יו"ר הוועדה הקרואה מר מאיר ניצן, ממשיכים להניף את לפיד האש החינוכי שפועל בעיר כבר אלפי שנים".

כמנכ"ל הגרעין אתה יכול להסביר לנו מה הייחודיות שלו?

בראשית צריך לציין כי הגרעין התורני בעיר לוד הוא הגדול ומהוותיקים בארץ. אחת הנקודות המאפיינות אותו היא העובדה שהוא הוקם בין השאר על ידי תושבי העיר ואנשים מבחוץ שהצטרפו אליהם. תמיד ראינו את עצמנו חלק מהעיר ותמיד שאפנו לחבר את כל הציבור אלינו. לכן למשל בפעילויות של המתנ"ס שאנו מפעילים (במתנ"ס דנוור) אנו מזמינים את כל העיר ואנחנו מפרסמים את הפעילות גם בשכונות הערביות של העיר. אנו רואים בהשפעה על כלל האוכלוסייה ובהצעדת העיר כולה קדימה ערך חשוב.

מנכ"ל הגרעין מציין בהקשר ליום החמ"ד שיתקיים בלוד כי כי עדות לאוריינטציה החינוכית של העיר בלטה גם בהתגייסות כל הגורמים המקומיים בראשות ראש העיר מאיר ניצן לסיוע להבאת יום החמ"ד לעיר. "כולם סייעו לנו לשכנע את מינהל החמ"ד. אנחנו כגרעין הבלטנו מאד את מערכת החינוך העירונית שמלאה בבתי ספר ממלכתיים דתיים. הדגשנו שיש כאן מעונות וגנים רבים, שלשה בתי ספר ממ"ד וכן אולפנא וישיבה תיכונית וכן ציינו גם את פעילות המכינה הקדם צבאית בראשות הרב עוזי חובב והכולל בראשותו של הרב סמט רב הגרעין. זו מערכת שלמה שפועלת בהרמוניה עם כלל תושבי העיר והדגש המרכזי שבה הוא האינטגרציה. שאיפתנו לאינטגרציה מלאה ולחיזוק החלש משתקפת בכמות בני העיר שלומדים במוסדות הממ"ד ומצליחים להגיע להישגים משמעותיים בבחינות הבגרות. אני תפילה שקונצנזוס זה ישמר במהלך השנים הבאות, שכן אנו צופים קליטה של כ1000 משפחות, עד סוף 2014" מסכם שילה אדלר.

 פעילויות הכנס יכללו הופעות של הזמרים שלמה גרוניך, אהרון רזאל, אריאל זילבר וכן הרצאות והצגות של השחקנים יהודה ברקן וגולן אזולאי ואנסמבל תיאטרון "אספקלריא", ויתפרסו על פני העיר כולה ויערכו בהיכל התרבות המקומי, מתנ"ס דנוור מתנ"ס הגרעין התורני, הישיבה התיכונית אלישיב, ובית הנוער המקומי.

במהלך היום יינתנו בעיר גם הרצאות של פרופ' אילן שול, נשיא האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים, יוקרנו סרטים ויערכו הופעות נגינה של אנסמבלים מוזיקליים מכל הארץ.

חשיבותו הרבה של האירוע ומרכזיותו בראיית החמ"ד ניכרת גם בהשתתפות הרבה של הגורמים החינוכיים שנתנו את חסותם לאירוע בניהם הגרעין התורני בעיר לוד, תנועת "מעגלים", המכללה האקדמית "תלפיות", הישיבה התיכונית מוזיקלית "כינור דוד" ועוד גופים רבים ומוכרים בתוך הציונות הדתית.