Skip to main content

ביקור נציגות הגרעין בקהילת דנוור ארה"ב

לקראת ט"ו בשבט יצאה נציגות של הגרעין בראשות מנכ"ל הגרעין שילה אדלר, למפגש עם הקהילה היהודית בעיר דנוור שתרמה לפני שנים רבות את הכסף לבניית מתנ"ס דנוור. הביקור היווה את שיאו של תהליך ארוך בו יצר הגרעין מחדש קשר עם הקהילה אחרי שהקשר נותק בשנת 2003  כשהחברה למתנ"סים עזבה את העיר והפעלת המתנ"סים העירונית קרסה.

 

 

רקע הקשר בין קהילת דנוור לעיר לוד

הקשר הראשוני בין קהילת יהודי דנוור לעיר לוד חוזר עשרות שנים אחורה לתקופה שבה הוקם מתנ"ס דנוור בעיר. חברי הקהילה שרצו לתרום ללוד הזרימו אז כ2.2 מיליון דולר לסוכנות היהודית כדי שזו תבנה ותפעיל את המתנ"ס. בסוף התהליך הצליחה הסוכנות היהודית לגייס עוד כסף ובבניית הבניין והאולמות שמסביבו הושקעו כארבעה וחצי מיליוני דולרים. חברי הקהילה באותה תקופה ליוו מקרוב את התהליך כולו ונהגו לבקר בתדירות גבוהה בארץ כדי לעקוב אחרי הפעולות שנעשו בעיר. יש לציין כי קבוצה ותיקה זו של תורמים הנה ברובה היום בגיל הגבורות (80 +) והם מבכירי חברי הקהילה בדנוור

 

small%20-%20001%20-%20S1.jpg

ניתוק הקשר

כתוצאה מתהליכים בעייתיים שעברו בשעתו על העיר לוד, חל נתק עם הקהילה כיוון שהחברה למתנ"סים עזבה את העיר. כתוצאה ממצב זה התייאשו בצער רב חברי קהילת דנוור מהמציאות בשטח ופנו לאפיקי תרומה במקומות אחרים בישראל. יש לציין כי מציאות זו כאבה מאד לאנשי הקהילה וזאת בגלל הזמן הרב והכסף שהם השקיעו בעיר. צער זה גם יצר מחסום טבעי שהנהלת הגרעין היתה צריכה לפרוץ אותו כדי לחדש את הקשר. אנשי קהילת דנוור רוצים לסייע אולם הם סחבו משקעים מהעבר וייאוש כללי מהנעשה בעיר לוד.

יצירה מחודשת של הקשר

small%20-%20003%20-%20s2.jpg

 

מאז התחלת ההפעלה של מתנ"ס דנוור על ידי הגרעין וכן עוד לפני כן, פעל הגרעין לחדש את הקשר עם חברי הקהילה. בשנה האחרונה הואצה הפעילות הזו וזאת מתוך מטרה לגייס באופן פעיל את אנשי הקהילה לסיוע לפעילות הגרעינית הרבה בעיר. כחלק מחידוש הקשר הזה התארחו השנה בעיר בששה ביקורים כמאה מחברי קהילת דנוור. החברים בקרו בגרעין וסיירו במוסדות השונים בעיר. האורחים גם לקחו חלק בפעילויות התנדבותיות שונות כגון צביעה של הקירות במעונות, נטיעת עץ זית והשתתפות בפעילויות חברתיות שונות.

ביקור נציגי הגרעין בדנוור

קהילת דנוור מאגדת בתוכה מספר רב של יהודים ומקיימת אירוע חשוב (ישיבה שנתית של הפדרציה היהודית של כל קהילות דנוור, אורתודוקסים, קונסרבטיבים ורפורמים) שהשנה התקיים בסמיכות לט"ו בשבט. במהלכו של כינוס זה מחליטה הנהגת הקהילה לאילו מוסדות שונים במדינת ישראל היא תורמת. הנהלת הקהילה מורכבת מעשרים אנשים שתרמו סכומים רבים ולא מבוטלים למען ישראל ואנשים אלו, שרובם הגדול אנשי עסקים בעלי השפעה, מחליטים בשביל הקהילה כולה כשמשמעות ההחלטה שלהם קשורה לכסף רב מאד. לכן לקראת הINO (התכנסות וועדת התמיכות של הקהילה), נסעו מנכ"ל הגרעין שילה אדלר ודפנה ומאיר מימון לייצג את הגרעין בפני חבר המנהלים הזה. את חברי הגרעין ליוו בביקור נציגי הקהילה בדנוור רז ארבל (נציג הקהילה בישראל) ובועז מאיר (עובד הפדרציה). שני החברים הללו ליוו מקרוב את הביקור וסיועם הרב הוא אחת הסיבות להצלחה הרבה שהוא נחל.

ההגעה ואירועי ט"ו בשבט

עם נחיתת חברי הגרעין בארה"ב הם נלקחו לסדרה ארוכה של טקסי ט"ו בשבט ומפגשים לאורך היממה עם נציגים רבים ככל האפשר של הקהילה היהודית. את הביקור החלו נציגנו בסדר ט"ו דווקא עם קהילת ה"ישראלים" בבוורלי הילס, לוס אנג'לס. וזאת כדי לפתח עוד יותר את מערכת הקשרים הענפה של הגרעין בארה"ב. אחרי כן התארחו החברים בסדרה ארוכה של טקסי ט"ו וקוקטיילים ודינרים בקהילת דנוור כשהם גם מבקרים בשבת בשלושה בתי כנסת שונים ומשתתפים בסעודות שלישיות רבות (החברים פוצלו בין בתי הכנסת השונים ויכלו להגיע ליותר מקומות). בכל המפגשים החברתיים ובכל האירועים דובר על פעילות הגרעין בעיר, כמו כן נעזרו החברים בסרטון תדמית ובמצגות. חברי קהילת דנוור התרגשו מאד מהמעשה הגדול של הגרעין והם הביעו את הערכתם העמוקה למפעל החלוצי של הגרעין שמוותר על מגורים במקומות טובים יותר וזאת למען טיפוח והפרחת העיר לוד.

אנשי הגרעין נפגשו גם עם המשפחות שבשעתו תרמו להקמת מתנ"ס דנוור בניהם משפחות אש, גרייניץ ולופ (בוב לופ הוא התורם לאודיטוריום במתנ"ס).

small%20-%20002%20-%20s3.jpg

מפגש עם הנהלת הפדרציה

לקראת סופו של הביקור נפגשו חברי הגרעין עם מנכ"ל הפדרציה מר דאג ססרמן וצוות העובדים שלו וזאת לקראת ישיבת הנהלת הפדרציה. בישיבת הINO סקר מנכ"ל הגרעין את הפעילויות השונות של הגרעין בעיר כשהוא מדגיש את ההיבטים הרבים והמגוונים של הפעילות הזו. חברי ההנהלה שהתכנסו בחדר צנוע היו מאד קשובים וציינו כי המצגת וביקור חברי הגרעין בקהילה גרמו להם לשינוי תדמיתי אמיתי של העיר לוד ושל מצבה. אנשים ציינו כי הם הגיעו למפגש עם שילה אדלר ספקניים והם יצאו ממנו עם דעה שונה וחיובית בנוגע לתהליכים שמתקיימים בעיר לוד. אנשי ההנהלה גם הביעו את הערכתם על הפעילות הגרעינית והתרשמו מאנשי הגרעין.

small%20-%20004%20-%20s4.jpg

חזרה לארץ

אחרי המפגש עם הנהלת הפדרציה חזרו נציגי הגרעין לישראל כשהם מבטיחים לאנשי קהילת דנוור לשמור על קשר רציף וחם עם הקהילה. יש לציין כי חברים רבים מקהילת דנוור רוצים וצפויים להגיע לארץ בשנה הקרובה וחשוב מאד שכולנו נערך היטב לאירוח מסודר שלהם בעיר. הגל הראשון של האורחים יגיע כנראה לקראת החופש הגדול והרושם שהם יקבלו כאן מאד ישפיע על המשך הקשר עם הקהילה הענקית והחמה הזו, (שלא לדבר על כך שזו שאיפה ציונית גם לרצות לראות אותם מגיעים לישראל ומשתקעים בה).

תודות ומילים לסיכום

כמות האנשים שסייעו לביקור הזה גדולה מאד. ניתן לציין את הסרט התדמיתי שהכינו רן ונורית שטראוס שהיה לנו לעזר רב בהסברה שלנו שם כן אנו מודים לליאור ברדוגו על העזרה הרבה שהגיש לנו. אנו מודים גם למאיר מימון בעלה של דפנה שטס למפגש על חשבונו ושימש אחראי על כל הצדדים החומריים שלנו שם (קניית מתנות לילדים). אנו מודים גם לוועד המנהל של הגרעין על האמון שניתן בנו כשליחי הציבור כולו. אמון זה הוא הבסיס לכל הפעילות הענפה שלנו לטובת הגרעין והוא מחזק אותנו ומחמם את לבנו כל פעם מחדש.

ולסיכום כמה מילים אישיות. בביקור בדנוור הרחוקה חשנו ממש כמה אנו שליחי הגרעין וכמה הפעילות הגרעינית בעיר לוד יש לה השפעה הויא מוערכת על ידי העולם היהודי. אנו מודים לכל החברים על עשייתם הברוכה בעיר. בלעדיכם כל זה לא היה קורה.

"Good Job"! David

"Good Job"!

David

יישר כח לשילה, דפנה ומאיר על

יישר כח לשילה, דפנה ומאיר על הביקור המוצלח.

ויישר כח לאסף גולן על הכתבה.

שילה - אז כמה ?

בס"ד ברצוני לציין כי לא רק

בס"ד

ברצוני לציין כי לא רק שהייתי אחראי על הצד החומרי - מתנות, אלא גם על הצילומים ובלעדיהם לא הייתם רואים כלום...

מאיר מימון

המימונים