Skip to main content

ביקור משלחת צעירים מדנוור קולראדו

הכל החל לפני יותר משנה, כאשר משלחת ההנהגה הצעירה של דנוור קולראדו, הגיעה לבקר במתנ"ס דנוור כאן בעיר לוד. את הביקור הוביל, מנכ"ל הגרעין התורני, שילה אדלר, ביקור לכאורה שיגרתי, אך לא כך התגלגלו הדברים. 

 

כבר במהלך ביקור של נציגי המתנ"ס והגרעין בפדרציית דנוור בקלוראדו גילו נציגי הצעירים התלהבות מהפרויקט בעיר לוד ודחפו את הנהגת הפדרציה לסייע לו. הפרטים נסגרו בכנס הg.a., כנס הפדרציות של צפון אמריקה  בדנוור וההמשך מסופר כאן -

וכך, לקחו על עצמם מספר חברים מדנוור, בהובלת בן בטרמן וגו'ש ידיש  לגייס כספים, ובסיוע אנשי הפדרצייה גייסו כ20,000$ לטובת משלחת של צעירים לעיר לוד. במהלך חנוכה האחרון שהתה בלוד משלחת המנהיגות הצעירה של פדרציית דנוור קולוראדו. 7 חברים בני 25-33 שהתאגדו יחד בחודשים האחרונים, והרימו את שבוע המשימה בלוד.

הם פנו לאנשי הקשר הקבועים של פדרציית דנוור בישראל: רז ארבל שהוא  נציג פדרציית דנוור קולוראדו בארץ, ושילה אדלר מנכ"ל הגרעין התורני ומנהל מתנ"ס דנוור בלוד, ויחד החלו לתכנן את הפרויקט. הוחלט להתרכז בשתי משימות שקשורות לנוער העדה האתיופית בעיר: שיפוץ ועיצוב מועדון לימודי של תוכנית ספייס- הפרוייקט הלאומי  שפועלת בישיבה התיכונית אלישיב, ושיפוץ חדרים במועדון השח"ר.

בן ועוד חבר מהמשלחת נחתו בישראל במוצאי שבת והגיעו ללוד, למתנ"ס דנוור. מראשון בבוקר עד יום שלישי בערב הם התרוצצו ברחבי העיר, יחד עם הנציגים של תוכנית ספייס, הישיבה התיכונית ומועדון השח"ר. תכנון סופי של המשימות לביצוע, מו"מ וקניות של חומרי בניין, ריהוט ועיצוב, סגירת כל הפרטים, ע"מ שביום רביעי בבוקר תוכל כל המשלחת להתחיל לעבוד.

בשלישי בערב, עם כניסת חג החנוכה, נחתו בנתב"ג חמשת החברים הנוספים. החברים התרגשו מאוד מהגעה לארץ - חלק מהחברים לא היו בישראל מאז ילדותם, ואחת לא הייתה בישראל כלל. הקבוצה כולה הגיעה ללוד בדיוק בזמן הדלקת הנרות (נר ראשון של חנוכה), הישר לדירות בהן התאכסנו – דירות השל"פים [שמינסטים לעיירות]  של הישיבה התיכונית "אלישיב" ו והשל"פיות של אולפנת "צביה". חוויה מרגשת הייתה הדלקת נרות משותפת שנערכה בכניסה לבניין בו התאחסנו הבנים של המשלחת ברח' ראובן הצייר, שנערכה בדיוק כשהחברים הגיעו עם המזוודות... עוד באותו ערב השתתפו החברים באירוע שארגנו חברי הגרעין התורני בשכונת רמת אשכול, תהלוכה חגיגית ופעילות לילדים במתנ"ס שיקגו בשכונה.

למחרת, בשעה 8:30 בדיוק, התחילה העבודה בישיבה התיכונית אלישיב. לקבוצה הצטרפו 3 שינשינים [ש"ש – שנת שירות]  של עמותת 'איילים' שגרים בכפר הסטודנטים החדש, וקרוב ל-10 תלמידים מהישיבה התיכונית, שהשתתפו בבניית חדר הלימודים שהם עצמם ישתמשו בו...

במהלך השבוע, המשיכה המשלחת בעבודתה הן בישיבת אלישיב והן במועדון השחר לקהילה האטיופית הסמוך למתנ"ס "ספיר".

המשלחת הצטרפה להדלקות נרות חנוכה במספר שכונות וכן התארחה אצל משפחות במהלך השבוע והשבת  ולקינוח אף רקדו בהכנסת ספר התורה בשכונת נווה נוף לזכרו של שילה ליפשיץ ולמפגש עם מנכ"ל עיריית לוד, עו"ד יאיר רביבו.

 

כטיול צ'ופר נסעה המשלחת יחד עם ילדי מועדון "השחר" ויחד עם מנכ"ל הגרעין, שילה אדלר, אל עבר רמת הנגב לטיול של כייף ברחבי המועצה, תודות לעזרה של השותפה בפדרציית דנוור, מועצת רמת הנגב, ובעיקר ליו"ר המועצה שמוליק ריפמן ולנציג הפדרצייה בארץ, רז ארבל.

ביום רביעי, היום האחרון לשבוע המשימה, נערכו בבוקר עבודות אחרונות בשתי הנקודות, הגיע הריהוט שנקנה עבור מועדון ספייס בישיבת 'אלישיב', ונערכו הכנות לאירוע הסיכום של המשלחת. בשעה 17:00 בערב נערך טקס הסיום. לטקס הגיעו נערי תוכנית ספייס תלמידי ישיבת אלישיב והוריהם, ונציגי כל הגופים שהיו מעורבים המשלחת. נשאו דברים: הרב מרקוביץ' ראש הישיבה התיכונית, מר רוני אקלה מנכ"ל הפרויקט הלאומי של קהילת עולי אתיופיה, אילן בן מאיר – רכז המשלחת מטעם הפדרצייה והגרעין ובן ברטמן יוזם ומרכז המשלחת. לאחר מכן נערך מעמד חתימה על חוזה – מסמך שהכין בן ובו מתחייבים הנערים לנצל את המועדון שנבנה למען הגשמת המטרות החינוכיות והלימודיות, ולמען עתידם. הנערים הקריאו את החוזה והתחייבו כל הנאמר בו, ולאחר מכן נחשפו החדרים לעיני כל משתתפים.

בסיכום השבוע עמוס בעשייה וחוויות, עמדנו מופתעים מהרצינות והמסירות שגילו החברים מדנוור, שתוך כדי תנועה תכננו, התארגנו וביצעו הספק מרשים של משימות. ולא פחות מכך מהרתמות כלל הגופים בתמיכת כל הגורמים המקומיים.

את המשלחת ליווה והוביל, חבר הגרעין, אילן בן מאיר, בעל ניסיון רב עם משלחות מחו"ל, זאת בעיקר לאור ניסיונו הרב עם משלחות בני עקיבא העולמי ללוד.

לסיכום, אומר שילה אדלר, מנכ"ל הגרעין "אין ספק כי זו חוויה משמעותית, הן לצעירים מדנוור והן לנוער כאן בעיר לוד, לא יאומן כי מסיפור של משלחת צעירים רגילה, נרתמים אנשים, מגייסים כספים ומנדבים את זמנם, חופשתם ומרצם הרב לעיר לוד".

ומוסיף שילה "אשרי העם שככה לו"  ושאלו הם בניו, התרומה איננה רק הכסף שנתרם לעיר (20,000$), אלא עצם הוויתור על חופשת סוף השנה, ההגעה לארץ ועבודה משותפת עם הנוער כאן בעיר, היא אשר נותנת לנו את הכוחות להמשך העשייה.