Skip to main content

אבי רוקח

טל ואני גרים כאן בלוד שלוש עשרה שנה. לאורך שנותנו כאן התאהבנו בעיר, באנשים ובמקומות. באנו לכאן בתחושת שליחות ואידאולוגיה ואנו חשים שהמגורים בלוד כיום הם בהחלט איכותיים וטובים. החינוך, הערכים, הקהילות החמות והפעילות שקמו בשנים האחרונות מעניקות לתושבים בעיר, לחברים בגרעין ולאלה שלא, איכות חיים ותחושה נעימה וטובה. אם רק לפני מספר שנים עוד הרגשנו שקניית בית בעיר כמוה כמילוי טופס בהגרלה, הרי שהיום זהו נכס בטוח ויציב. לכל זאת אחראים אנשים טובים שהובילו ומובילים כיום את הגרעין התורני בלוד. אין במילותיי כדי לכסות על האתגרים שיש והקשיים שקיימים אך ככלל זוהי הרגשתנו.

בשנים האחרונות קרו שני אירועים משמעותיים: הראשון, התייצבות הרשות שנותנת שירות איכותי לתושב על כל היבטיו. השני, גדילה מטאורית של הגרעין מבחינת מספרית וגיאוגרפית.               

שני אירועים מבורכים אלו מעלים שאלה אחת גדולה. מהו הערך המוסף של הגרעין כיום?       הגרעין כיום צריך לחדד את החזון שלו, את הערכים והאסטרטגיה שלו, ומתוך כך את דרך פעולתו. אינני מתיימר לענות בשורות אלו על האתגר הענק הנ"ל אך אני מבקש להציע כיוון.

"הרחיבי מקום אהליך.. ויתדותייך חזקי" (ישעיהו נד')

"הרחיבי.." - עם כל השמחה הגדולה שיש בהגעתם של כמעט אלף משפחות ללוד זה עדיין אינו מדד ואות למסיבת סיום. זה רק האלף הראשון ורק האלף הראשון של בני הציונות הדתית. יש לנו אתגר שיבואו עוד רבים וטובים. כאלה הנמנים עם אנ"ש אך גם יהודים בכלל. אני חושב שהעיר לוד צריכה להיות עיר שכל יהודי רואה בה עיר לגיטימית למגורים. הגרעין צריך להרחיב את פעילותו כלפי חוץ ולהביא לשינוי תדמיתי. להתרחב לשכונות נוספות ולפתח מיזמים שיביאו אוכלוסיות מגוונות.

"יתדותייך חזקי.." - בתוך כל הכמויות האלו צריך להכיר בערך השונות ובערך הפרט בתוך הקהילה. לא כל אחד בא לפה מאותה סיבה. השונות בין הקהילות היא מבורכת. היא מעשירה את השיח ואת היכולת של גוונים שונים של אנשים להרגיש בבית בלוד. צריך לחזק את היתדות ברמת הפרט והקהילה. יש לזה השלכות רבות בנושא מערכת החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, בתי כנסיות ופעילויות קהילתיות לאורך מעגל השנה. הגרעין צריך לזהות את הצרכים של הקהילות השונות בשיח משותף ולאפשר לכל אחת מהן התפתחות בתחומים החשובים לקהילה המקומית.

כמה מילים עלינו.. כאמור, אנחנו גרים כאן בכיף שלוש עשרה שנה. ששת ילדינו שיחיו, שמחים בבתי הספר שלהם ובסניף בני עקיבא אליו הם הולכים. לפני כן גרנו חמש שנים בירוחם והיינו שותפים שם בהקמת הגרעין התורני. מעבר ללימודים שם בישיבה הדרכתי במדרשת "ביחד" שם שעסקה בתכנים שמעסיקים אותנו עד היום – עם ישראל. ובמילותיו של הרב שמעון שקופ בהקדמה לשערי יושר – "קדושים תהיו" – שכל מעשיך ותנועותיך ומחשבותיך יהיו מוקדשים לטובת הכלל".

עשייה בלוד.. שמשתי כיו"ר ועדת חינוך של הגרעין בלוד והייתי שותף בהקמת גנים בעיר בזמן ההתרחבות לשכונות החדשות, מיזמים חינוכיים וכניסת תנועת בנ"ע לעיר. חבר בעמותת המכינה הקד"צ בשנות הקמתה בשכונת רמת אשכול. שותף במעגלי שיח רבים בתחום החינוך בעיר.

אני איש חינוך. במשך שמונה שנים הייתי ראש ישיבת אמי"ת עמיחי ברחובות. לפני כן הייתי מנהל תיכון כארבע שנים בישיבת כפר גנים בפ"ת. בשנה האחרונה אני מנהל את אזור (קהילת) המרכז ברשת אמי"ת ומרצה בקורס מנהלים של אבני ראשה. חבר בארגון רבני צוהר ומחתן זוגות חילוניים במיזם החתונות של הארגון. רב חטיבה במיל'.

כמה מילים לסיום.. מה שהוביל עד היום את הגרעין להיות הגדול בארץ ומהאיכותיים שבהם היא התעוזה, האחריות והכלת הזרמים השונים. צריך להמשיך בכיוון זה ולהציב אתגרים חדשים ולהעז לממש אותם. לזהות מה נכון לנו היום ובעוד עשר שנים. נדרשת אחריות רבה בתוך הכמות העצומה של המשפחות הגרות כאן ולא לתת לשונות לפלג אותנו, להיפך. זה דורש מיומנות רבה ואחריות.

בברכת הצלחה לגרעין ולכל העוסקים בצרכי ציבור באמונה.

אבי